-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Strzelno, prepozyt klasztoru premonstrantek [norbertanek], pieczęć kultowa
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Kujawy
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
-
-
Chronologia występowania:
-
1312 r.
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Wymiary:
-
46x30 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć kultowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci centralnie położona postać Chrystusa siedzącego na tronie (skrzyniowym?), ubranego w długą szatę, z prawą ręką wzniesioną w geście błogosławieństwa. W lewej, złożonej na piersi, prawdopodobnie trzyma On księgę. Pozostałe szczegóły Jego postaci niezachowane. Chrystus został wkomponowany w dość rozbudowaną gotycką mikroarchitekturę, składającą się u góry z ostrołukowej arkady, zwieńczonej motywem, mającym formę gotyckiej budowli o podwyższonej środkowej nawie i z wyraźnie zaznaczonymi oknami (jest on wkomponowany w otok pieczęci), a po bokach z dwóch wieżyczek, na którym wspiera się arkada, z oknami i trójkątnymi szczytami. Cała ta mikroarchitektura stanowi najpewniej symboliczne przedstawienie kościoła klasztornego. Poniżej postaci Chrystusa, pod dużą ostrołukową arkadą, klęcząca postać zakonnika z uniesionymi i złożonymi do modlitwy rękami, zapewne prepozyta jako adoranta, ukazanego z profilu, z podniesioną głową, zwróconego w stronę Chrystusa i ubranego w habit z kapturem. Zachodzi on na otok pieczęci, rozdzielając treść legendy.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza ciągła]
S PREPOSITI / STRELNENSIS
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski, t. 2, wyd. I. Zakrzewski, Poznań 1878, s. 300-301, nr 955.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 178-179, nr 297.
-
B. Engel, Die mittelalterlichen Siegel der Fürsten, der Geistlichkeit und des Polnischen Adels im Thorner Ratsarchive, Danzig 1902, s. 11.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 19-20, nr 691, fig. 461.
-
J. Pakulski, Pieczęcie instytucji kościelnych i duchowieństwa, w: Dzieje diecezji włocławskiej, t. I, Średniowiecze, red. A. Radzimiński, Włocławek 2008, s. 155.
-
M. Hlebionek, Katalog pieczęci przy dokumentach samoistnych z zasobu Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Warszawa 2012, s. 228, nr 106.
-
Uwagi:
-
Jest to pieczęć bezimienna, a zatem należy ją uznać za pieczęć urzędową prepozytów norbertanek ze Strzelna.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak
-
PL
Marcin Hlebionek