-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Henryk I (III), "dziedzic Królestwa Polskiego", książę śląski, głogowski i poznański [wielkopolski], pieczęć majestatowa, typ A
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Śląsk
-
PL
Wielkopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć większa
-
Chronologia występowania:
-
1301
-
Kształt:
-
PL
okrągła
-
Wymiary:
-
89 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć tronowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W centrum książę siedzący na tronie w formie ławy, w mitrze na głowie z długimi włosami w formie puklów. Jest on ubrany w luźną szatę i płaszcz na ramionach, spięty na piersi taśmą. W prawej ręce trzyma gałązkę z kwiatami róży (?), a lewą ma złożoną na piersi, w okolicy taśmy spinającej płaszcz. Tło pieczęci ukośnie kratkowane i wypełnione krzyżykami.
-
Legenda:
-
[otok dwuwersowy, linia otokowa ciągła]
+ S · HEINRICI · DEI · GRACIA · HEREDIS · REGNI · POLONIE * // + DVCIS · SLEZIE · DOMINI · GLOGOVIE ET POZNANIE
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
S. Mikucki, Heraldyka Piastów śląskich do schyłku XIV w. [w:] Historia Śląska. Od najdawniejszych czasów do roku 1400, red. W . Semkowicz, T. 3, Kraków 1936 (reprint Kraków 2013), s. 456, zob. przyp. 2.
-
R. Żerelik, Dokumenty i kancelaria Henryka III księcia głogowskiego, Acta Universitatis Wratislaviensis, nr 683, Historia 42, Wrocław 1984, s. 82-83.
-
Z. Piech, Ikonografia pieczęci Piastów, Kraków 1993, s. 233-234, nr 63, zob. Uwagi.
-
Uwagi:
-
Wariant pieczęci majestatowej księcia Henryka I (III) mało znany, wzmiankowany w literaturze, lecz niereprodukowany. Od wersji pieczeci (typ B), powszechnie znanej z literatury, różni się m.in. przesunięciem inskrypcji w wersie wewnętrznym - napis "GLOGOVIE" nie zaczyna się poniżej wysokości połowy linii podnóżka, lecz dalej, dopiero poniżej wysokości drugiego końca podnóżka.
-
Autor opisu
-
PL
Robert Forysiak-Wójciński