-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Giedymin, wielki książę litewski, pieczęć majestatowa
-
Zakres terytorialny
-
PL
Wielkie Księstwo Litewskie
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
-
-
Chronologia występowania:
-
1323 r.
-
Kształt:
-
PL
okrągła
-
Wymiary:
-
nieznane
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć tronowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci centralnie umieszczona postać księcia z długimi włosami, siedzącego na tronie i trzymającego w prawej ręce koronę, a w lewej berło. Pozostałe szczegóły jego postaci nieznane. Jest ona wpisana w obwódkę złożoną z 12 aniołków.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: nieznane]
SIGILLVM GED(emine) · DEI GRAC(ia) · LETHWINOR(um) · [.] RVTHENOR(um) · REG(is) ·
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
J.C.H. Dreyer, Specimen iuris publici Lubecensis, quo pacta conventa et privilegia, quibus Lubecae per omnem propemodum Europam circa inhumanum ius naufragii, (Strand-Recht) est prospectum, ex authenticis recensuit et observationibus antiquitatum, historiarum iuriumque illuminavit, qui etiam mantissae loco ius maritimum Lubecense antiquissimum ab Alberto de Bardewic, cancellario, a. MCCXCIX. compositum, ex membranis edidit reipublicae syndicus, Lubecae 1761, s. 183.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. 1, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 195, nr 333.
-
Uwagi:
-
Pieczęć znana jest tylko z opisu, po raz pierwszy zamieszczonego w pracy J.C.H. Dreyera z 1761 r. Nie wiadomo dokładnie, ile wynosiła jej średnica, ale pieczęć miała być "wielka". Rekonstrukcja jej wyobrażenia oraz transkrypcja legendy głównie na podstawie opisu znajdującego się w pracy F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. 1, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 195, nr 333.
-
Według legendy miała być to pieczęć królewska Giedymina, który w istocie używał tytułu "króla Litwinów i Rusinów". Tak naprawdę jednak nigdy nie zdobył on korony królewskiej i pozostał księciem.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak