-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Szymon z Ruszkowa, archidiakon krakowski, pieczęć kultowa
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Małopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
-
-
Chronologia występowania:
-
1389 r.
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Wymiary:
-
44 x 28 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć kultowa
-
PL
Pieczęć heraldyczna
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
Pole pieczęci podzielone linią (poprzeczką) na dwie nierówne strefy. W górnej, nieco większej, biskup ukazany w półpostaci, z nimbem wokół głowy, w wysadzanej kamieniami infule, w humerale i ornacie [św. Stanisław?]. Prawą rękę ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma pastorał pokryty żabkami, z krzywaśnią skierowaną na zewnątrz. Znajduje się on pod gotyckim baldachimem z dwoma wimpergami i licznymi, rozczłonkowanymi pinaklami, opartym na kolumienkach. Zachodzi on na otok pieczęci. Po bokach kolumienek sześciopłatkowe kwiatuszki, w liczbie pięciu po prawej stronie i czterech po lewej. W dolnej strefie pieczęci, pod półkolistą arkadą klęczy adorant, zapewne kanonik Szymon, mniejszych rozmiarów niż biskup, ukazany z profilu, zwrócony w prawo, w długiej, przewiązanej sznurem szacie z kapturem i z rękami złożonymi do modlitwy. Po jego bokach dwie jednakowe tarcze herbowe, dwudzielne w słup, w polu prawym pas poprzeczny, w polu lewym cztery rzędy po trzy kamienie, przedostatni rząd z dwoma kamieniami, ostatni rząd z jednym.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna: podwójna - perełkowa i ciągła; linia otokowa wewnętrzna: podwójna - ciągła i nasadzana krzyżykami]
S’ * SYMONIS D(e) RUS[KOV] [ARCH]ID’(iaconi) ECC(lesi)E * CRACO(viensis)
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
Kodeks dyplomatyczny miasta Krakowa 1257-1506, cz. 1, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1879, nr 68, s. 83-87.
-
Katalog Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa. I. Dyplomy pergaminowe, red. S. Krzyżanowski, Kraków 1907, s. 24-25, nr 91.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 35, nr 747, fig. 512.
-
W. Fabijański, Odlewy metalowe pieczęci w zbiorze sfragistycznym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Katalog, Wrocław 1999, s. 59, nr 158, tabl. XLII, nr 158.
-
E. Kozaczkiewicz, Ikonografia średniowiecznych pieczęci krakowskich kanoników katedralnych, w: Kultura religijna i społeczna Małopolski od XIII do XVI w., red. W. Szymborski, J. Kozioł, Tarnów 2011, s. 138, fot. 3.
-
A. Marzec, Szymon z Ruszkowa. Z badań nad personelem kancelarii królewskiej w czternastowiecznej Polsce, w: Ecclesia, regnum, fontes. Studia z dziejów średniowiecza. Prace ofiarowane prof. Marii Koczerskiej, red. R. Michałowski, Warszawa 2014, s. 233-234, fot. 1.
-
A. Marzec, Szymon z Ruszkowa, w: Polski słownik biograficzny, t. 50, Warszawa-Kraków 2014-2015, s. 280-281.
-
E. Kozaczkiewicz, Średniowieczne pieczęcie kanoników katedralnych metropolii gnieźnieńskiej, cz. II, Kraków 2017 (praca doktorska napisana na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod kierunkiem dr. hab. Z. Piecha, prof. UJ), s. 126-127.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak