-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Stary Sącz, klasztor klarysek, pieczęć chrystologiczna
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Małopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
-
-
Chronologia występowania:
-
XV w.-1580
-
Kształt:
-
PL
okrągła
-
Wymiary:
-
59 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć chrystologiczna
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci scena Ukrzyżowania. Pośrodku postać Chrystusa na krzyżu o smukłych belkach, z nimbem wokół głowy i w długim perizonium sięgającym do połowy łydek. Jego ciało jest znacznie opuszczone i odchylone w prawo. Głowa Jezusa niemal opada na Jego prawe ramię, a nogi są wyraźnie zgięte w kolanach. Zaraz nad poziomą belką krzyża, po bokach pionowej, widnieją litery wykonane majuskułą gotycką: IHC (po prawej stronie) oraz XC (po lewej). Stanowią one grecki skrót słów "Jezus" (po prawo) i "Chrystus" (po lewo), a więc monogram Chrystusa. Nad obydwoma słowami dodano znak skrótu w formie poziomej kreski, która pośrodku odkształca się w niewielki półkolisty łuk. Po bokach Chrystusa dwie stojące postacie z nimbami wokół głów: Matka Boża (po prawej stronie) i św. Jan Ewangelista (po lewej). Maryja jest przedstawiona z długimi włosami i w długiej, choć niewyraźnej szacie. Jej lewa ręka jest uniesiona i wskazuje na Chrystusa, natomiast prawa prawdopodobnie spoczywa na piersi. Z kolei św. Jan widnieje w tunice z licznymi pofałdowaniami. Jego prawa ręka jest uniesiona i wskazuje na Chrystusa, a w lewej, na wysokości piersi, zapewne trzyma księgę. Rysy twarzy wszystkich postaci zatarte. Tło pieczęci prawdopodobnie pokrywa kratka w formie rombów.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna: pojedyncza ciągła?; linia otokowa wewnętrzna: podwójna ciągła?]
+ S’ CO(n)V[.]NTVS SORORVM ORD(inis) S(an)C(t)E CLARE [.....] [SADE]CHEN(sis)
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 37, nr 753 (błędna identyfikacja właściciela pieczęci), fig. 517.
-
M. Gumowski, Handbuch der polnischen Siegelkunde, Graz 1966, taf. XL, nr 398, s. 160, nr 398 (częściowo błędna transkrypcja legendy), także s. 78.
-
Uwagi:
-
Według F. Piekosińskiego pieczęć powstała w pierwszej połowie XIV w., z czym zasadniczo można się zgodzić (F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 37, nr 753). Wskazuje na to forma jej legendy (majuskuła gotycka), typowa dla tego okresu.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak