-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Ścibor z Radzymina, biskup płocki, pieczęć popiersiowo-herbowa
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Mazowsze
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
-
-
Chronologia występowania:
-
1388 r.
-
Kształt:
-
PL
okrągła
-
Wymiary:
-
35 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć popiersiowa
-
PL
Pieczęć herbowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci postać biskupa ukazana frontalnie i do pasa, w szatach pontyfikalnych, w tym w infule na głowie. Prawą rękę biskup ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma pastorał z krzywaśnią skierowaną na zewnątrz. Został wkomponowany w okazałą mikroarchitekturę (rozbudowany gotycki tron?) w formie trójkątnej niszy z dwoma pinaklami z żabkami, być może zwieńczonej niewielkim kwiatonem oraz wspartej na dwóch smukłych filarach zakończonych kolejnymi pinaklami z żabkami. Jest ona podparta łukami przyporowymi, opartymi na dwóch filarkach, również zakończonych pinaklami z żabkami. Jej górna część zachodzi na otok pieczęci. Poniżej postaci biskupa tarcza z jego herbem Ostoja, zachodząca na otok pieczęci i rozdzielająca treść legendy.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza ciągła?]
+ S * D * SCIBORII / EPI(scopi) * PLOCEN(sis)
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 35, nr 746.
-
P. Nitecki, Biskupi Kościoła w Polsce. Słownik biograficzny, Warszawa 1992, s. 204.
-
W. Fabijański, Odlewy metalowe pieczęci w zbiorze sfragistycznym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Katalog, Wrocław 1999, s. 53, nr 136, tabl. XXXIX, nr 136.
-
P. Pokora, Stan i perspektywy badań nad pieczęciami episkopatu średniowiecznej Polski, w: Pieczęcie w dawnej Rzeczypospolitej. Stan i perspektywy badań, red. Z. Piech, J. Pakulski, J. Wroniszewski, Warszawa 2006, s. 152.
-
Uwagi:
-
Nie wiadomo dokładnie, jaki wyraz rozpoczyna litera D na początku legendy. Jedna z opcji to D(omini), a inna - D(ei), ale przy założeniu, że przez pomyłkę rytownik nie uwzględnił następnie wyrazu GRATIA (w formie całościowej bądź skróconej), co jest prawdopodobne.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak