-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Bodzęta, biskup krakowski, pieczęć tronowa
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Małopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć większa
-
Chronologia występowania:
-
1352-1362
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Wymiary:
-
82x48 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć tronowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci siedząca frontalnie na tronie postać biskupa w szatach pontyfikalnych z pofałdowaniami oraz z dekorowaną infułą na głowie. Prawą rękę biskup ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma pastorał z ozdobną krzywaśnią skierowaną do wewnątrz i pokrytą żabkami. Jego postać wkomponowano w rozbudowaną gotycką mikroarchitekturę, składającą się u góry z trójłukowej arkady, zwieńczonej motywem, mającym formę gotyckiej budowli o podwyższonej środkowej nawie i z wyraźnie zaznaczonymi oknami i pinaklami z żabkami (jest on wkomponowany w otok pieczęci), a po bokach ze smukłych okien (po dwa w dwóch rzędach), zwieńczonych wimpergami z kwiatonem i żabkami, a także pinaklem. Dolna część stanowi podnóżek pod stopy biskupa. Cała mikroarchitektura jest najpewniej symbolicznym przedstawieniem kościoła katedralnego. U dołu wyobrażenia tarcza z herbem Poraj biskupa Bodzęty, zachodząca na otok pieczęci i rozdzielająca treść legendy.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna: podwójna - perełkowa i ciągła; linia otokowa wewnętrzna: podwójna - ciągła i perełkowa]
+ S’ BODZATHE : DEI : GRATIA : / EPISCOPI : CRACOVIEN(sis)
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
Kodeks dyplomatyczny Polski, t. 3, wyd. J. Bartoszewicz, Warszawa 1858, nr 124, s. 264.
-
Kodeks dyplomatyczny Małopolski, t. 3, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1887, nr 755, s. 158.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 237, nr 424, fig. 283.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 27, nr 716, fig. 483.
-
J. Szymański, Herbarz średniowiecznego rycerstwa polskiego, Warszawa 1993, s. 231.
-
W. Fabijański, Odlewy metalowe pieczęci w zbiorze sfragistycznym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (katalog), Wrocław 1999, s. 49, nr 119, tab. 36.
-
P. Pokora, Rysunki pieczęci Kajetana Wincentego Kielisińskiego w zbiorach Biblioteki PAN w Kórniku, w: Zbiory pieczęci w Polsce, red. Z. Piech, W. Strzyżewski, Warszawa 2009, s. 400, nr I/20.
-
Album rysunków pieczęci Kajetana Wincentego Kielisińskiego ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, wyd. P. Pokora, Kórnik 2013, s. 171, sygn. Ao IV 313.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak