-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Bolesław I, "dziedzic Królestwa Polskiego", książę śląski, gnieźnieński, oleśnicki, pieczęć piesza
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Śląsk
-
PL
Wielkopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć większa
-
Chronologia występowania:
-
1313-1315
-
Kształt:
-
PL
okrągła
-
Wymiary:
-
80 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć piesza
-
PL
Pieczęć architektoniczna
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci stojąca centralnie postać księcia w mitrze na głowie z wyraźnie zaznaczonymi puklami długich włosów. W prawej ręce, nieco ukośnie, trzyma on miecz sztychem do góry, wsparty na ramieniu, a w lewej ręce, również ukośnie, niedużą tarczę z wizerunkiem Orła. Ubrany jest w zbroję kolczą, na którą nałożona jest tunika bez rękawów, sięgająca do kolan, przewiązana w pasie. Książę stoi na podnóżku i jest wkomponowany w gotycką mikroarchitekturę, mającą postać łuku ostrego wypełnionego maswerkiem, wspartego na dwóch smukłych kolumienkach i zwieńczonego krenelażem. Zachodzi on na górny otok pieczęci. Po bokach pieczęci dwie dwukondygnacyjne wieże z oknem w górnej kondygnacji, zwieńczone krenelażem i daszkiem, pod którym umieszczono dwie niewielkie postaci (strażników murów?), ukazane do połowy. Wieże zachodzą na dolną część wewnętrznego pierścienia z legendą, rozdzielając jej treść.
-
Legenda:
-
[legenda w dwóch pierścieniach otaczających pole pieczęci (wewnętrzna linia otokowa zewnętrznego pierścienia jest zarazem zewnętrzną linią otokową wewnętrznego pierścienia); w zewnętrznym pierścieniu linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza perełkowa]
+ S BOLEZLAI D(e)I GRA(tia) HEREDIS · REGNI POLONIE · DVCIS · SLESIE · D(omi)NI // [w wewnętrznym pierścieniu linia otokowa wewnętrzna: pojedyncza perełkowa] GNEZDNENSIS · ET · / OLESNIZENSIS ·
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
A. Schultz, Die Schlesischen Siegel bis 1250, Breslau 1871, s. 5, tab. 1, nr 4.
-
K. Stronczyński, Pomniki książęce Piastów, lenników dawnej Polski w pieczęciach, budowlach, grobowcach i innych starożytnościach, zebrane i objaśnione, Piotrków 1888, s. 268.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 177, nr 293.
-
Schlesisches Urkundenbuch, t. 1, wyd. H. Appelt, Köln 1963, s. 273-274, nr 348.
-
M. Kaganiec, Ze studiów nad heraldyką Piastów Śląskich - Piastowie oleśniccy, "Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka", 36, 1981, z. 2, s. 201, przyp. 22.
-
Z. Piech, Ikonografia pieczęci Piastów, Kraków 1993, s. 237-238, nr 70, fot. 64.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak