-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Piotr Żyła z Bytynia, doktor dekretów, pieczęć hagiograficzno-herbowa
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Wielkopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć prywatna
-
Chronologia występowania:
-
1313-1329
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Wymiary:
-
42x25 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć maryjna
-
PL
Pieczęć hagiograficzna
-
PL
Pieczęć heraldyczna
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
Pole pieczęci podzielone na trzy nierówne strefy. W górnej, oddzielonej od środkowej rzędem trzech półkolistych łuków, półpostać Matki Bożej z Dzieciątkiem na lewej ręce, wpisana w niewielką mikroarchitekturę, składającą się z trójłukowej arkady, zwieńczonej motywem o kształcie gotyckiej budowli z podwyższoną środkową nawą i wspartą na dwóch filarkach, prawdopodobnie zwieńczonych pinaklami. Zapewne jest to symboliczne przedstawienie kościoła. Górna część mikroarchitektury zachodzi na otok pieczęci. W środkowej, największej ze stref pola pieczęci, prawdopodobnie scena męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Po lewej stronie budowla, z otworu której wyłania się klęczący św. Jan, po środku oprawca z profilu, w ukośnie ściętej szacie, obanżającej łydkę, który trzyma miecz przy szyi świętego, po prawej stronie Salome z profilu, w długiej szacie, niosąca misę na głowę, powyżej wyłaniający się z niebios anioł z koroną w ręku. W dolnej strefie pola pieczęci, oddzielonej od górnej linią/poprzeczką, tarcza w obwódce czterołukowej z wyłamanymi na zewnątrz kątami, zachodząca na otok i rozdzielająca treść legendy. Herb nieczytelny.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza ciągła]
S PETRI DOCTOR/IS DECRE[TORVM]
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski, t. 2, wyd. I. Zakrzewski, Poznań 1878, s. 429, nr 1096.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 202, nr 343.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 23-24, nr 704, fig. 473.
-
K. Ożóg, J. Łojko, Piotr z Bytynia, w: Polski słownik biograficzny, t. 26, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1981, s. 391.
-
J. Pakulski, Średniowieczne pieczęcie prałatów i kanoników kapituł katedralnych metropolii gnieźnieńskiej, w: Duchowieństwo kapitulne w Polsce średniowiecznej i wczesnonowożytnej, red. A. Radzimiński, Toruń 2000, s. 186-187.
-
E. Kozaczkiewicz, Średniowieczne pieczęcie kanoników katedralnych metropolii gnieźnieńskiej, cz. II, Kraków 2017 (praca doktorska napisana na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod kierunkiem dr. hab. Z. Piecha, prof. UJ), s. 398-399.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak
-
PL
Marcin Hlebionek