-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Henryk z Wierzbna, biskup wrocławski, pieczęć tronowa III
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Śląsk
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć większa
-
Chronologia występowania:
-
1318-1319
-
Kształt:
-
PL
okrągła
-
Wymiary:
-
69 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć tronowa
-
PL
Pieczęć heraldyczna
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci siedząca na okazałym tronie o wysokim zaplecku i nakrytym tkaniną postać biskupa w silnie pofałdowanych szatach pontyfikalnych oraz z infułą na głowie. Prawą rękę biskup ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma pastorał z krzywaśnią skierowaną na zewnątrz i ozdobioną niewielkimi żabkami. Jego nogi spoczywają na dość szerokim podnóżku w formie wspornika (konsoli?) dekorowanego krzyżykami bądź gwiazdkami. Po bokach biskupa, na wysokości jego nóg, tarcze herbowe przechylone nieco w stronę otoku i nieznacznie zachodzące na niego: po prawej herb biskupstwa wrocławskiego (sześć lilii andegaweńskich, trzy od czoła, dwie w pas i jedna u podstawy), a po lewej herb rodowy biskupa (rogacina w skos raz przekrzyżowana). W tle pieczęci, za tronem, rozpięta tkanina z pofałdowaniami.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza perełkowa]
+ HEINRICVS · DEI · GRA(tia) · WRATISLAVIENSIS · ECC(lesia)E · EP(iscopu)S · XVII ·
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 187-188, nr 316 (błędna identyfikacja widniejących na pieczęci herbów), fig. 207.
-
F. Piekosiński, Heraldyka polska wieków średnich, Kraków 1899, s. 276 (błędna identyfikacja widniejących na pieczęci herbów).
-
M. Gumowski, Pieczęcie śląskie do końca XIV wieku, w: Historia Śląska od najdawniejszych czasów do roku 1400, t. 3, red. W. Semkowicz, Kraków 1936, s. 436, nr 101, tabl. 120, nr 101.
-
M. Gumowski, Handbuch der Polnischen Siegelkunde, Graz 1966, nr 360, s. 158, taf. XXXVI, nr 360.
-
A. Tarnas-Tomczyk, Znaczenie herbów umieszczonych na pieczęci biskupa wrocławskiego Henryka z Wierzbnej. Przyczynek do genezy godła diecezji wrocławskiej, w: Viae historicae. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Lechowi A. Tyszkiewiczowi w siedemdziesiątą rocznicę urodzin, red. M. Goliński, S. Rosik, Wrocław 2001, s. 100-118.
-
T. Jurek, Panowie z Wierzbnej. Studium genealogiczne, Kraków 2006, s. 95-96.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak