-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Nanker, biskup krakowski, pieczęć tronowa II
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Małopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć większa
-
Chronologia występowania:
-
1320 r.
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Wymiary:
-
78x48 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć tronowa
-
PL
Pieczęć kultowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
Pole pieczęci podzielone rzędem trzech półkolistych łuków na dwie nierówne strefy. W dolnej, znacznie większej od górnej, siedząca na tronie postać biskupa w silnie pofałdowanych szatach pontyfikalnych oraz z niedużą infułą na głowie. Prawą rękę biskup ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma pastorał z ozdobną krzywaśnią skierowaną na zewnątrz. Jego nogi spoczywają na podnóżku. Poręcza tronu mają kształt zwierzęcych (lwich?) głów. Po bokach biskupa wyobrażenia sześciopromiennej gwiazdy (po prawej stronie) i półksiężyca barkiem do góry (po lewej stronie). U dołu całego wyobrażenia tarcza z herbem Oksza, zachodząca na otok pieczęci i rozdzielająca treść legendy. W górnej strefie pieczęci, zachodzącej na otok, nieduża i prawdopodobnie siedząca postać świętego, zapewne św. Stanisława, ubranego w szaty pontyfikalne, z niewielką infułą na głowie i nimbem wokół niej oraz z prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa (w lewej prawdopodobnie widnieje pastorał). Gest ten święty kieruje w stronę klęczącego przed nim (po prawej stronie pieczęci) biskupa-adoranta, ujętego z profilu, ze złożonymi do modlitwy rękami, z wyraźnie uniesioną w stronę św. Stanisława głową, nakrytą infułą, ubranego w szaty pontyfikalne. Jest on nieco mniejszych rozmiarów niż św. Stanisław. Obydwie postacie wkomponowano w niezbyt rozbudowaną gotycką mikroarchitekturę, mającą kształt prawdopodobnie trójłukowej arkady pokrytej żabkami i wspartej na dwóch smukłych filarach z niewyraźnymi detalami architektury gotyckiej.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza ciągła]
S · NANKERI · DEI · GRACIA · / EPISCOPI · CRACOVIEN(sis)
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
Kodeks dyplomatyczny Małopolski, t. 1, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1876, nr 164, s. 195.
-
A. Małecki, Studya heraldyczne, t. 2, Lwów 1890, s. 132.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 192, nr 325.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich doby piastowskiej (Uzupełnienie), Kraków 1936, s. 22, nr 701, fig. 470.
-
Z. Budkowa, Nanker, w: Polski słownik biograficzny, t. 22, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1977, s. 517.
-
J. Szymański, Herbarz średniowiecznego rycerstwa polskiego, Warszawa 1993, s. 206-207.
-
J. Pakulski, Geneza pieczęci herbowych biskupów i arcybiskupów metropolii gnieźnieńskiej, w: Polska heraldyka kościelna. Stan i perspektywy badań, red. K. Skupieński, A. Weiss, Warszawa 2004, s. 37.
-
P. Pokora, Stan i perspektywy badań nad pieczęciami episkopatu średniowiecznej Polski, w: Pieczęcie w dawnej Rzeczypospolitej. Stan i perspektywy badań, red. Z. Piech, J. Pakulski, J. Wroniszewski, Warszawa 2006, s. 148-149.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak