-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Nanker, biskup krakowski, pieczęć tronowa III
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Małopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
-
-
Chronologia występowania:
-
1325 r.
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Wymiary:
-
61x40 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć tronowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci siedząca frontalnie na tronie postać biskupa w szatach pontyfikalnych z pofałdowaniami oraz z infułą na głowie. Prawą rękę biskup ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma pastorał z ozdobną krzywaśnią skierowaną na zewnątrz i pokrytą żabkami. Poręcza tronu mają kształt zwierzęcych (orlich?) głów. Postać biskupa wkomponowano w rozbudowaną gotycką mikroarchitekturę, składającą się u góry z trójłukowej arkady, zwieńczonej motywem, mającym formę gotyckiej budowli o podwyższonej środkowej nawie i z wyraźnie zaznaczonymi oknami (jest on wkomponowany w otok pieczęci), a po bokach ze smukłych okien z trójkątnymi szczytami (wimpergami?). Szczyty wszystkich naw gotyckiej budowli, a także dachy jej nawy poprzecznej wieńczą krzyże. Dolna część mikroarchitektury stanowi podnóżek pod stopy biskupa. Tło przestrzeni, którą wyznacza mikroarchitektura, wypełnia dekoracyjna kratka w formie rombów z krzyżykami (?) i z wyraźnie zaznaczonymi podwójną linią podziałami. Cała mikroarchitektura stanowi najpewniej symboliczne przedstawienie kościoła katedralnego. U dołu wyobrażenia stylizowana lilia heraldyczna.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza ciągła]
S’ NANKERI DEI : GRA(tia) EPI(scopi) : CRACOUIENSIS
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
Diplomata monasterii Clarae Tumbae prope Cracoviam, wyd. E. Janota, Cracoviae 1865, s. 42-43, nr 55.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 199, nr 338, fig. 222.
-
K. Kaczmarczyk, G. Kowalski, Katalog archiwum opactwa Cystersów w Mogile, Kraków 1919, s. 19, nr 58.
-
Z. Budkowa, Nanker, w: Polski słownik biograficzny, t. 22, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1977, s. 517.
-
J. Pakulski, Geneza pieczęci herbowych biskupów i arcybiskupów metropolii gnieźnieńskiej, w: Polska heraldyka kościelna. Stan i perspektywy badań, red. K. Skupieński, A. Weiss, Warszawa 2004, s. 37-38.
-
P. Pokora, Stan i perspektywy badań nad pieczęciami episkopatu średniowiecznej Polski, w: Pieczęcie w dawnej Rzeczypospolitej. Stan i perspektywy badań, red. Z. Piech, J. Pakulski, J. Wroniszewski, Warszawa 2006, s. 147-149.
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak