-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Płock, kapituła katedralna, pieczęć maryjna I
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Mazowsze
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
-
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć maryjna
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci siedząca na tronie w formie zwężającej się ku dołowi skrzyni [?] kobieca postać, odziana w powłóczyste szaty, w prawej ręce trzymająca zakończone linią berło, na lewą ręką podtrzymująca siedzące na jej kolanach dziecko. Dziecko, odziane równiez w długie szaty, lewą ręką wskazuje na kobiecą postać [Maryja z Dzieciątkiem].
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna: ciągła, linia otokowa wewnętrzna: ciągła]
+ S : CAPITVLI : S(an)C(t)E MARIE PLOCENSIS
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
K. Stronczyński, Wzory pism dawnych w przerysach wystawione, i objaśnione drukowanem ich wyczytaniem, cz. 1, Obejmująca pismo dyplomatów od roku 1228 do 1536, Warszawa 1839, tabl. 2.
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 64, nr 63.
-
Codex Diplomaticus et Commemorationum Masoviae Generalis, wyd. J. K. Kochanowski, Warszawa 1919, s. 535.
-
J. Pakulski, Średniowieczne pieczęcie biskupów i kapituły włocławskiej oraz ich symbolika, w: Religijność na Kujawach i w ziemi dobrzyńskiej w czasach staropolskich, red. A. Mietz, Włocławek 2003, s. 60.
-
J. Pakulski, Średniowieczne pieczęcie kapituł katedralnych, w: Pieczęcie w dawnej Rzeczpospolitej, red. Z. Piech, J. Pakulski, J. Wroniszewski, Warszawa 2006, s. 187.
-
Uwagi:
-
W uzupełnieniu do Pieczęci polskich wieków średnich ("Herold Polski", 1906, s. 17-18, nr 609) z publikowaną wyżej pieczęcią połączona została błędnie kolejna maryjna pieczęć kapituły płockiej, poświadczona w użyciu od poł. XV w. [zob. J. Pakulski, Średniowieczne pieczęcie kapituł katedralnych, w: Pieczęcie w dawnej Rzeczpospolitej, red. Z. Piech, J. Pakulski, J. Wroniszewski, Warszawa 2006, s. 189].
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Hlebionek