-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Bartłomiej, ojciec z zakonu franciszkanów, pieczęć kultowa
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Małopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć prywatna
-
PL
Contrasigillum
-
Chronologia występowania:
-
1319 r.
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Wymiary:
-
41x25 mm
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć kultowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
Pole pieczęci podzielone linią na dwie równe strefy. W górnej stojąca postać Chrystusa Bolesnego (Męża Boleści – Vir Dolorum), ukazanego do bioder, jedynie w perizonium, z nimbem krzyżowym wokół pochylonej w prawo głowy, długimi włosami oraz nieznacznie podniesionymi (zaraz nad jamą brzuszną) i skrzyżowanymi dłońmi. Rysy Jego twarzy zatarte. W dolnej strefie pieczęci klęczy zakonnik-adorant z uniesioną głową i nieco wzniesionymi, złożonymi rękami, zapewne spowiednik, ukazany z profilu, w habicie z kapturem, mniejszych rozmiarów niż Chrystus i zwrócony w Jego stronę (lewą stronę pieczęci). Rysy twarzy adoranta zatarte.
-
Legenda:
-
[linia otokowa zewnętrzna i wewnętrzna: pojedyncza ciągła]
+ S P(at)RIS BARTH(olome)I DE ORDINE FR(atr)V(m) MINOR(um)
-
Pismo legendy:
-
PL
majuskuła gotycka
-
Język legendy:
-
łacina
-
Publikacje:
-
Kodeks dyplomatyczny Małopolski, t. 1, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1876, nr 159, s. 188–190 (opis pieczęci z błędami).
-
F. Piekosiński, Pieczęcie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 188, nr 318 (opis pieczęci z błędami).
-
A. Włodarek, Dokumenty pergaminowe, w: Pax et bonum. Skarby klarysek krakowskich. Katalog wystawy, Arsenał, Muzeum Czartoryskich, wrzesień–październik 1999, Kraków 1999, s. 13, nr I/11.
-
Uwagi:
-
Pieczęć znana z dwóch odcisków z 1319 r. Obydwa wystąpiły w roli contrasigillum przy tym samym dokumencie. Odcisk w wosku naturalnym, w odcieniu brązowym, znajduje się na odwrociu pieczęci konwentualnej klarysek w Krakowie, zawieszonej na jedwabnym sznurku z czerwonych i zielonych nici (Archiwum SS. Klarysek w Krakowie, dok. perg. nr 58–po prawej stronie), a odcisk w wosku naturalnym, jasno-ciemnej barwy, widnieje na odwrociu pieczęci używanej przez Wierzchosławę, ksienię klasztoru klarysek w Krakowie, zawieszonej na jedwabnym sznurku z czerwonych i zielonych nici (Archiwum SS. Klarysek w Krakowie, dok. perg. nr 58–po lewej stronie).
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Szymoniak