-
Nazwa wzorca pieczęci:
-
Gedko, biskup krakowski, pieczęć tronowa [falsyfikat?]
-
Zakres terytorialny
-
PL
Polska
-
PL
Małopolska
-
Rodzaj kancelaryjny pieczęci:
-
PL
Pieczęć większa
-
Chronologia występowania:
-
1166 [?]
-
Kształt:
-
PL
ostroowalna
-
Typ ikonograficzny:
-
PL
Pieczęć tronowa
-
Wyobrażenie napieczętne:
-
W polu pieczęci zapewne siędząca postać biskupa in potificalibus. Zachował się dolny fragment odcisku przedstawiające okryte ornatem nogi biskupa i spoczywające na podnóżku. Na lewej z nich widoczny zarys dłoni. Z prawej strony wyobrażenia widoczna jest pionowa linia, być może pozostałość po wizerunku pastorału.
-
Legenda:
-
[wykruszona]
-
Pismo legendy:
-
PL
nierozpoznane
-
Publikacje:
-
F. Piekosiński, Materyjały sfragistyczne, Kraków 1890, [= odbitka z „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne”, 1890, nr 4], s. 25-27.
-
S. Łaguna, [rec. F. Piekosiński, Materyjały sfragistyczne, Kraków 1890], "Kwartalnik HIstoryczny, 6, 1892, s. 580-581.
-
F. Piekosińki, Pieczecie polskie wieków średnich, cz. I, Doba piastowska, Kraków 1899, s. 27-28, nr 9, fig. 7.
-
J. Pakulski, O najstarszych, przedherbowych pieczęciach arcybiskupów gnieźnieńskich, w: Homines et societas. Czasy Piastów i Jagiellonów. Studia ofiarowane Antoniemu Gąsiorowskiemu w sześćdziesiątą piątą rocznice urodzin, red. T. Jasiński, T. Jurek, J. M. Piskorski, Poznań 1997, s. 433.
-
Uwagi:
-
Dokument i przywieszona do niego pieczęć Gedki budziła wątpliwości już opsującego odcisk F. Piekosińskiego. Analizując najstarsze dokumenty polskie W. Semkowicz, uznał, że pieczęć jest falsyfikatem wykonanym w XIV w. [zob. W. Semkowicz, Uwagi o początkach dokumentu polskiego, "Kwartalnik Historyczny", 49, 1935, s. 30].
-
Autor opisu
-
PL
Marcin Hlebionek